Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Od dzisiaj przepadek pojazdu za jazdę w stanie nietrzeźwości

Data publikacji 14.03.2024

Od 14 marca 2024 roku weszły w życie zmiany w Kodeksie Karnym, które być może odstraszą nieodpowiedzialnych kierujących przed kierowaniem pojazdem w stanie nietrzeźwości. Zgodnie z nowymi przepisami sąd będzie orzekać przepadek pojazdu jeśli w organizmie będzie znajdować się w powyżej 1,5 promila alkoholu we krwi lub 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu lub badanie będzie prowadzić do takiego stężenia. Sąd może odstąpić od orzeczenia przepadku, jeżeli zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami.

Kodeks Karny za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości przewiduje kare pozbawienia wolności do lat 3, zakaz prowadzenia pojazdów na okres co najmniej 3 lat, a także świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5000 złotych nawet do 60 tysięcy złotych.

Przypominamy również, że z dniem 14 marca 2024 roku, w Kodeksie Karnym nastąpiły zmiany, przez które nietrzeźwy, może dwa razy się zastanowi, zanim wsiądzie do pojazdu mechanicznego. Zgodnie z przepisem zawartym w artykule 178a Kodeksu Karnego sąd orzeka przepadek pojazdu:
- jeśli w organizmie znajdowało się więcej niż 1,5 promila alkoholu we krwi lub 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu lub badanie prowadziło do takiego stężenia. Sąd może odstąpić od orzeczenia przepadku, jeżeli zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami.

Natomiast zgodnie z artykułem 44b Kodeksu Karnego:
§ 2. Jeżeli orzeczenie przepadku pojazdu mechanicznego z uwagi na jego zbycie, utratę, zniszczenie lub znaczne uszkodzenie jest niemożliwe lub niecelowe, albo jeżeli pojazd w czasie popełnienia przestępstwa nie stanowił wyłącznej własności sprawcy, zamiast przepadku pojazdu mechanicznego orzeka się przepadek równowartości pojazdu. Za równowartość pojazdu uznaje się wartość pojazdu określoną w polisie ubezpieczeniowej na rok, w którym popełniono przestępstwo, a w razie braku polisy – średnią wartość rynkową pojazdu odpowiadającego, przy uwzględnieniu marki, modelu, roku produkcji, typu nadwozia, rodzaju napędu i silnika, pojemności lub mocy silnika oraz przybliżonego przebiegu, pojazdowi prowadzonemu przez sprawcę, ustaloną na podstawie dostępnych danych, bez powoływania w tym celu biegłego.

§ 3. Przepadku pojazdu mechanicznego oraz przepadku równowartości pojazdu określonego w § 2 nie orzeka się, jeżeli sprawca prowadził niestanowiący jego własności pojazd mechaniczny wykonując czynności zawodowe lub służbowe polegające na prowadzeniu pojazdu na rzecz pracodawcy. W takim wypadku sąd orzeka nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

sierżant sztabowy Katarzyna Trzepak-Balicka
Komenda Powiatowa Policji w Kamiennej Górze

Powrót na górę strony